Het heeft Zijne Majesteit de Koning behaagd om zestien Helmonders te decoreren in de Orde van Oranje Nassau. Onder hen zijn twee Ridders in de Orde en 14 leden in de Orde van Oranje Nassau.


Rene van de Westerlo

Ridder in de Orde van Oranje Nassau

De 61-jarige Rene van de Westerlo zet zich al zeer geruime tijd op vele fronten in als gepassioneerd vrijwilliger binnen de Annawijk te Helmond. Lange tijd maakte hij deel uit van het bestuur van Carnavalsvereniging De Olietrappers.

Van de Westerlo is zeer actief binnen de sierduiven branche. Sinds 1979 is hij actief binnen de Steiger- en Stellerkropperclub Nederland daar werd hij in 1982 secretaris en penningmeester.

In 2002 werd van de Westerlo lid van de Verenigingenraad en in 2003 kwam daar de functie bestuurslid van Buurthuis Sint Annaparochie bij. Sinds 2005 maakt hij actief deel uit van Helder Helmond waar hij burgerlid is sinds 2014. In 2007 werd van de Westerlo voorzitter van Buurtvereniging De Oliemolen.

 

 


Arthur van de Walle

Ridder in de Orde van Oranje Nassau

De 69-jarige van de Walle richtte in 1995 een geheel nieuwe maatschap Gynaecologie op in het Elkerliek ziekenhuis. Naast zijn werkzaamheden was hij lid van het bestuur van de medische staf; intercollegiale toetsingscommissie; oncologiecommissie en maakte hij deel uit van de sollicitatiecommissie. Na zijn pensioen in 2017 ondersteunt hij nog steeds “zijn’  maatschap.

In 1996 werd van de Walle voorzitter van het Nederlandse Rode kruis in de afdeling Helmond en omstreken. Hij is ook nog een aantal jaren (interim-) voorzitter van District Peelrand geweest. Daar speelde hij een belangrijke rol in de fusie tussen de afdelingen Helmond en Deurne. Eind 2019 nam hij afscheid van het Rode Kruis.

Sinds 2016 zet hij zich als bestuurslid in voor de stichting Sun in Ghana. Daar wordt er van zijn kennis gebruikt gemaakt voor de missie-ziekenhuizen in dat land. Er wordt geld voor die ziekenhuizen ingezameld, materiaal verscheept en geïnstalleerd in Ghana.

 


Anja Vriens-Van der Kammen

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 58-jarige Anja Vriens is sinds 2002 actief binnen Buurtvereniging De Oliemolen in de Sint Anna-wijk. Ze organiseert talloze activiteiten in en voor de wijk. Voorbeelden zijn de rommelmarkten, burendagen, kinderactiviteiten zoals de Palmpaasoptochten, bowlingcompetities, fietstochten en andere uitstapjes of gezelligheidsavonden. Sinds 2006 is ze ook penningmeester van de vereniging. Ze heeft een grote verbindende rol in de wijk.

Anja Vriens verzorgt al ruim 8 jaar in haar eentje de wijkkrant Sint Anna en voert de (eind-)redactie. Inmiddels is de krant digitaal en bezorgt ze de wijkbewoners die niet over een computer beschikken een papieren krant.

Bij de Carnavalsvereniging De Olietrappers is ze leidster van de dansmariekes en verzorgt ze de kledingcommissie voor alle geüniformeerden en ze doet de kascontrole.
Daarnaast sprokkelt ze ook nog de nodige centen bij elkaar.


Annelies Meijs-Brunschot

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 77-jarige Annlies Meijs-Brunschot is vanaf 2000 vrijwilligster op basisschool De Korenaar in Helmond. Ze geeft Nederlandse taal en cultuurles voor andere nationaliteiten. Ze begeleidt kinderen met zowel ontwikkelingsachterstand als ontwikkelings-voorsprong. Ze ondersteunt hiermee al bijna twee decennia de onderwijzers.

In de jaren ’90 was ze secretaris van de Wijkraad Brouwhuis. Ze was aanspreekpunt in de wijk en zorgde voor de aanleg van onder meer hondenuitlaat-terreinen en speeltuintjes.

Verder is ze oprichtster en bestuurslid van de Stichting Bakhuis “De Willig” in 1995 en verzorgt educatie en festiviteiten rondom het Bakhuisje dat in eigendom is van de “Brouwhuische gemeenschap”.

Ook was ze begeleidster van een dansgroep, gastvrouw voor een maaltijdenservice aan ouderen, en begeleidster bij de kinderopvang in het Maxima Medisch Centrum(MMC).


Arie van den Broek

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 70-jarige Arie van den Broek is al vele jaren vrijwilliger in de wijk Brouwhuis. Hij is oprichter van Scouting Brouwhuis waarbinnen hij zo’n 20 jaar voorzitter, penningmeester en bestuurslid was. Daarnaast is hij leider van de verkenners.

Van den Broek is zeven jaar voorzitter van ouderraad basisschool De Korenaer. Hij voerde overleg met ouders en was klankbord voor het team van leerkrachten. Hij was actief bij informatieavonden en de schoolkampen. Later zat hij in het schoolbestuur en de bouwcommissie.

Van den Broek was voorzitter(15 jaar) van de Stichting Gemeenschapshuis De Loop in Brouwhuis. Hij initieerde het nog altijd lopende project “Eet je mee”, verzorgt de inkoop en verleent assistentie bij de maaltijdvoorziening voor buurtbewoners door verstandelijk gehandicapten van de stichting ORO.
Voor De Loop verzorgt hij verder uiteenlopende hand- en spandiensten, van biljartavonden tot het uitvoeren van klussen.

 


Ben Vogel

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 68-jarige Ben Vogel is vanaf de oprichting in 2007 voorzitter van de Wijkraad Brouwhuis. De laatste jaren na zijn pensioen is hij dat praktisch fulltime. Hij onderhoudt de contacten met overheden op lokaal, regionaal en landelijk niveau. Door de ligging van Brouwhuis is zijn kennis en kunde van groot belang in de dossiers die spelen rond bijvoorbeeld het aanpalende industrieterrein(BZOB) en omliggende verkeersaders. Voor alle wijken in Helmond ontwikkelde Ben Vogel de format voor het Wijkactieplan in het kader van Wijkgericht Werken.
Milieu en leefbaarheid, buurtpreventie, sociale zorg (sociale cohesie) en samenwerking staan hoog in het vaandel bij hem en de wijkraad.

Sinds 2004 is Vogel lid van de inspraakgroep Wegenruit Eindhoven waarin hij de belangen van Helmond vertegenwoordigt. Ook behartigt hij de belangen van Brouwhuis en omliggende wijken ten aanzien van het traject Helmond-Ommel(N279).

Met zijn inzet ten behoeve van het Landschapspark Kloostereind en zijn notitie “Op weg naar Landschapspark Kloostereind” laat hij wonen, werken, recreëren en behoud van de natuur samengaan.

In de periode 1988-1993 was Ben Vogel actief als kerkelijk vrijwilliger in de Parochie Sint Maartenskerk Veldhoven.


Bep van Os-Kuypers

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 66-jarige Bep van Os-Kuypers is binnen het Helmondse Muziekcorps (HMC) decennia lang een niet weg te denken vrijwilligster.
Al 50 jaar zet ze zich, naast het muziek spelen, energiek en belangeloos in voor HMC.

De activiteiten van Bep van Os lopen uiteen van het klaarmaken en opruimen van het repetitielokaal, oud papier inzamelen, opbouw van de concertzaal en de ondersteuning van de muzikale vorming van de jeugd. Daarnaast maakt ze deel uit van de kledingcommissie.

In de jaren ’70 en ‘80 heeft ze geruime tijd de kantine beheerd bij de Stichting Theo Driessen Instituut.
In de jaren ’80 maakte ze deel uit van het bestuur van de muziekgroep Big Band Elmondo(Jazz en Blues). Ze speelde in de band en was verantwoordelijk voor de kleding van de muzikanten en het financieel beheer. Ze verrichte vele hand- en spandiensten voor de Band.

Bep van Os- Kuypers verrichtte jaren bardiensten bij Carnavalsvereniging de Spekzullekes en doet dat sinds 2012 bij evenementen in Residentie Brouwhorst. Ze brengt nog altijd het maandblad rond van de Invalidenbond Helmond en verzorgt de verjaardagskaarten.

Sinds 2016 is ze secretaris bij de Seniorenharmonie Helmond; draagt zorg voor agendavoorbereiding, verslaglegging en instrumentenbeheer.


Frans van de Leur

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 74-jarige Frans van de Leur is sinds 1965 buitengewoon actief binnen de Rooms-Katholieke Parochie Heilige Lambertus. Onder meer als koster en voor het renovatieplan en bouwzaken van de Heilige Lambertuskerk.

Van de Leur is vrijwillig begeleider van studenten met als afstudeerproject ‘restauratietechniek’ van het Sint-Lucascollege in Boxtel.

Sinds 2015 is hij lid van het parochiebestuur van Rooms-Katholieke Parochie Heilige Lambertus met de omvangrijke portefeuille ‘gebouwen en beheer’. Hij organiseert en begeleidt het onderhoud en alle werkzaamheden aan de vier kerken, pastorieën en overige gebouwen die deel uitmaken van de parochie.

Sinds 1953 is Van de Leur actief en lid van het Sint Jozefkoor in Helmond. Hij ontving eerder de onderscheidingen van de Gregoriusvereniging(25, 40 en 50 jaar). Hij is drijvende kracht achter de ontmoetingsruimte van het koor en organiseert ruim 20 jaar het jaarlijkse Ceciliafeest. Vanaf 2014 is hij bestuurslid en sinds 2017 secretaris.

Bij de Morrisdansgroep Helmond is Van de Leur sinds 1958 naast danser ook filmer (nu digitaal). Hij werd in 2014 vrijwilliger bij de Stichting Draaiorgels Helmond. Verder nam hij het initiatief tot wisseltentoonstellingen in de Helmondse Gaviolizaal en verzorgt er tevens de zaaldecoraties en de horeca.

Het Helmondse mannenkoor Lambardi doet met enige regelmaat een beroep op Frans van de Leur bij de organisatie van een groot concert.


Ger Koppenens

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 64-jarige Ger Koppenens laat zich al vele jaren gelden in cultureel Helmond.
In 1965 is hij begonnen als zanger bij de Sint Jozefzangertjes.
In de jaren ’70 was hij bij het Helmondse Sint Jozefkoor actief in de begeleiding/coördinatie van uitvoeringen en (internationale) zomerkampen.
Hij nam initiatief tot jaarlijkse opvoeringen van Passionen door de koren, verzorgde de publiciteit, contracteerde solisten, instrumentalisten en impresario’s uit binnen- en buitenland. Hij was jarenlang secretaris van beide koren.

Als stafdocent van het Ward Centrum Nederland gaf hij in de jaren ’80 cursussen muzikale vorming aan pabo-studenten, leraren, organisten en conservatoriumstudenten uit Nederland en ook Duitsland. Honderden kinderen hebben hiervan de vruchten mogen plukken.

Verder was Koppenens decennia onvermoeibaar actief bij Carnavalsvereniging OLUM in Helmond. Jarenlang was hij de spil van de vereniging. Hij was 10 jaar voorzitter, organiseert de prinsverkiezing, kletsavonden, de carnavalsdagen en was lang spreekstalmeester (vorst).

Bij Omroep Helmond verzorgt hij klassieke radio-uitzendingen sinds begin jaren ’90.
Al ruim 10 jaar is hij (hulp-)Sinterklaas in het Kasteel van Sinterklaas.

Sinds 2018 is hij voorzitter van het Helmonds Vocaal Ensemble, ooit voortgekomen uit de vroegere en eerder genoemde Sint Jozefzangers.


Joke van Eemeren

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 51-jarige Joke van Eemeren zet zich al ruim 25 jaar intensief in voor de Mierlo-Houtse gemeenschap. Met name als voorzitster van de commissie Verkeer heeft ze veel voor deze wijk(en omstreken) betekend.
Joke van Eemeren is nauw betrokken bij de planontwikkeling en -ontwerp van het recente renovatieproject Mierloseweg, mede in overleg met de gemeente Helmond. Eind 2019 is het plan gereed gekomen.

Ze zet zich verder in als vrijwillig jongerenwerker op vele fronten; ze zorgde voor onderkomens voor de jeugd.
Jaren geleden was ze initiatiefneemster voor de organisatie van Minor-“frisfeesten” voor de jeugd. Hierbij zorgt ze ook voor de communicatie, verkeersregelaars, beveiligingsbedrijven, EHBO en geluidstechnici.
Al jaren collecteert ze voor de Hartstichting en is ze penningmeester van de Wijkraad Mierlo-Hout sinds 2014.

 


Jolande Martens-Vervelde

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 62-jarige Jolande Vervelde zet zich al zeer lange tijd op allerlei fronten in voor de wijk Brouwhuis.
In 1996 is ze begonnen als lid van de ouderraad op basisschool De Korenaar. Ze hielp bij het leesonderwijs, nam toetsen af, naaide de sint- en pietenpakken en deed allerlei hand- en spandiensten binnen de school. Ze maakte vier jaar deel uit van de medezeggenschapsraad.

Tegelijkertijd eind jaren ’90 was ze vier jaar voorzitter van het bestuur van Peuterspeelzaal ’t Snatertje.

Sinds 2008 is ze secretaris binnen het bestuur van de Wijkraad Brouwhuis. Ze behartigt de belangen van de wijk; overlegt met de LEV-groep, wijkbeheerders en –adviseurs, de gemeente, zorginstellingen, politie, winkelcentrum en provincie. Jolande Martens zorgt voor subsidieaanvragen, beantwoordt vragen uit de wijk, lost klachten mee op.

Binnen de Stichting Landschapspark Kloostereind is ze bovendien sinds het begin van dit initiatief de ondersteunende kracht.


Joop van Os

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De bijna 80-jarige Joop van Os begon eind jaren ‘60 zijn vrijwilligersloopbaan als bestuurslid bij Zwemvereniging Lutra. Tot 1974 verzorgde hij het clubblad en was waterpolotrainer.

De vrijwilligerscarrière begon pas echt vanaf zijn pensionering in 1995 bij De Zorgboog, voorheen Verpleeghuizen Gewest Helmond. De eerste tien jaar zorgde hij drie dagen per week voor radio-uitzendingen voor alle Zorgbooglocaties (Jan de Witkliniek, Sint Jozefsheil en Keyserinnedael) met een bereik van vele honderden bewoners. Tevens verzorgde hij de krant van de Zorgboog, Klavertje Vier en later de kabelkrant via alle tv’s.

Joop van Os organiseerde het Jaarfeest op het Landgoed Bakel (Sint Jozefsheil en Jan de Wit Kliniek) met 20.000 bezoekers, de jaarlijkse Tourkwis, de carnavalsavonden, inclusief de boerenbruiloft en hij beheerde de videotheek voor de bewoners.

Vanaf 2012 is Van Os vrijwilliger bij Veilig Verkeer Nederland, afdeling Helmond. Hij assisteert bij de vele activiteiten (verkeersexamen, fietsverlichtingsacties). Voor ouderen organiseert hij VVN cursussen voor veilige deelname aan het verkeer.

Joop van Os was zo’n 13 jaar bezorger van het buurtblad de Houtvonken in de wijk Mierlo-Hout.

Voor Fanfare Unitas is hij al bijna tien jaar de archiefbeheerder.


Paul Teeuwen

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 71-jarige Paul Teeuwen heeft begin jaren ’80 buurtvereniging Jeruzalem in Helmond opgericht. Hij was al die tijd secretaris en later ook penningmeester. Hij organiseerde naast de gebruikelijke feestdagen activiteiten als biljart- en kaartavonden, fietstochten, bingo-avonden, speurtochten, feest- en dansavonden en filmmiddagen in de wijk om de sociale cohesie te bevorderen.

Paul Teeuwen zorgde voor het maandblad, het ledenbestand en de administratie. Hij inde de contributie en ging er voor langs de deuren.
Nog altijd vervult hij een belangrijke sociale rol voor een veilige en leefbare woonomgeving in de wijk Jeruzalem.

Vanaf 2017 is Teeuwen secretaris bij bewonerscommissie Haverveld-Jeruzalem. Voor Woningbouwvereniging Volksbelang is hij mede door zijn bestuurslidmaatschap van de Huurdersbelangenvereniging Volksbelang een belangrijk contactpersoon tussen de huurders in de wijk en de woningbouwvereniging.

 


Ton van Bussel

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 71-jarige Ton van Bussel is sinds 1997 lid (tevens penningmeester) van de Ereraad en commissaris van het Helmonds Muziek Corps (HMC). Hij is ruim 12 jaar penningmeester van de stichting Voorzieningsfonds HMC, dat de financiële reserves beheert van het Helmonds Muziek Corps.

In de jaren ’90 was hij bestuurslid en drie jaar voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs in Beek en Donk. Van Bussel is Lid van de Raad van Advies van het Dr. Knippenbergcollege.

Hij is 20 jaar bestuurslid(secretaris en vice-voorzitter) van stichting Carat.
Gedurende drie jaar was Van Bussel bestuurslid van Rotary Helmond-Regio, waarvan een jaar voorzitter. Verder is hij voorzitter van Het Slavisch Koor Helmond en penningmeester Stichting “Graag Gedaan”. Deze vrijwilligersorganisatie biedt kosteloos incidentele hulp in de thuissituatie, die niet geboden wordt door bestaande thuiszorg- en welzijnsorganisaties.


Toos van Dijk-Boetskes

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 71-jarige Toos van Dijk stond aan de wieg van Stichting Buurthuis Sint Annaparochie in 1981 in Helmond. Ze is nog altijd bestuurslid. Ze levert een belangrijke bijdrage aan de onderlinge contacten tussen de verenigingen en het stichtingsbestuur.

Binnen de Buurtvereniging De Oliemolen organiseert ze allerlei activiteiten voor de saamhorigheid onder de ouderen in de wijk. Voorbeelden van activiteiten die ze organiseert zijn wekelijkse wandeltochten, gezelligheidsmiddagen, kienen, fietstochten en ouderengymnastiek. Daarbij organiseert ze uitstapjes en regelt het vervoer.

Zestien jaar lang was Toos van Dijk voorzitter van Seniorenvereniging Sint Anna. Ook daarvoor organiseert ze talloze activiteiten gericht op de ouderen.

 

 


Petra Bos-Daniëls

Lid in de Orde van Oranje Nassau

De 46-jarige Petra Bos-Daniëls is vanaf 1993 actief als jeugdleidster bij R.K. Jeugdvereniging De Vonk in Helmond. Ze organiseert wekelijks clubavonden en allerlei activiteiten voor (en door) de jeugd. Daarnaast regelt ze activiteiten met en rond Carnaval, Pasen, Sinterklaas en Kerstmis. Jaarlijks hoogtepunt is toch wel het jeugdkamp.

Verder is Petra Bos sinds 2010 secretaris van De Vonk.

Sinds 1992 geeft ze bij de Helmondse Zwemvereniging Lutra zwemles aan beginnende groepen jonge kinderen.

Op de Montessorischool in Helmond verzorgt Petra Bos de EHBO – materialen, kampbegeleiding en de kookploeg.

Foto’s: gemeente Helmond.

Tip de redactie

Ditishelmond.nl

Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00

Gepubliceerd door Redactie - Dit is Helmond

Redactie Dit is Helmond