Docent en student Sint Lucas over restauratie in de St. Lambertuskerk
Voor hun eindexamenproject gaan twintig vierdejaars studenten van de opleiding Decoratie-en restauratieschilder van Sint Lucas in Boxtel de wandschilderingen op de zijpanelen in het transept van de kerk restaureren. In een pauzeruimte van de kerk vertellen docent Joep Dirckx en student Mo Lommers over het project.
Hoe is het project tot stand gekomen?
In 2014 voerden studenten van de opleiding een project uit, waarin ze houten sculpturen restaureerden, in de Sint-Jozefkerk in Helmond. Toen kwam de vraag van de pastoor of ze ook een grotere kerk konden restaureren. In 2015 gingen studenten en docenten naar de St. Lambertuskerk, om daar met de eerste ideeën te beginnen. In 2016 is het eerste project gestart, waarin de leerlingen bezig waren met het restaureren van het Antoniusaltaar en het Lambertusaltaar. Vanaf dat moment zijn studenten van de opleiding bezig gebleven, met het restaureren van meerdere onderdelen in de kerk.
Deadline
De deadline van het project is vrijdag 27 november 2020, maar door de vooruitgang van hun werk, zullen de studenten waarschijnlijk mogelijk al eerder klaar zijn.
Dirckx over moeilijkheden en pluspunt van het project
“Het is een groep van twintig studenten en in principe hadden ze veel meer kunnen doen in het project. In zo’n onderneming, moet je als docent samen met de studenten inschatten, wat je in vier weken voor mekaar kan krijgen. Dan komt het Coronavirus samen met de bijbehorende regelgeving. Tussen de maanden mei en juni moesten we een inschatting maken, hoe we met een grote groep moesten werken. Dan moet je met allerlei scenario’s rekening houden, zoals verstrengde maatregelen of een eventuele halve lockdown. Door de regelgeving, is het erg lastig, om met een grote groep samen te werken. Als het wel kon dan zouden de studenten veel meer kunnen doen, maar door de maatregelen moeten ze verdeeld werken. Hierdoor zal het ene deel van de groep minder kunnen doen, terwijl het andere deel volop bezig kan zijn. Door de coronasituatie kun je niet goed vooruit kijken. Voor de herfstvakantie was het erg onzeker of het project door mocht gaan, i.v.m. de toename van de besmettingen. Dus we mogen wel heel blij zijn dat we dit project toch kunnen doen en een volwaardig examen kunnen uitvoeren.’
Mening over project
“Ik vind het een heel leuk project, omdat je ook echt bezig bent met iets wat gewoonlijk niet gedaan wordt op scholen. Wat ik wel jammer vind, is dat ons groepje toevallig minder te doen heeft. We zijn nu al zo ver klaar, dat er minder werk voor ons is. We moeten daarom wachten tot de volgende dag, voordat we weer verder kunnen. Door corona mogen we niet met z’n allen tegelijk werken”, vertelt Lommers.
Tekst, Jurre Sampers – Foto’s, Henk van Dijk
Tip de redactie
Ditishelmond.nl
Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00








































