
Portretschilder Lizet Dingemans uit Helmond toont werk in bekende Londense kunstgalerie
Dat Helmond de stad van de makers is, weet portretschilder Lizet Dingemans als geen ander. Hoewel ze al jaren niet meer in de stad van haar jeugd woont, blijft Helmond een deel van haar identiteit. Haar olieverfportret ‘Mark’ hangt in de National Portrait Gallery in Londen, geselecteerd als één van slechts 51 werken uit bijna 1.500 inzendingen uit 63 landen. Een bijzondere mijlpaal voor de kunstenares, die tegenwoordig in het Engelse Stroud woont en werkt als kunstdocent. “Als iemand me vraagt waar ik vandaan kom, zeg ik natuurlijk Helmond.”
Dingemans is opgegroeid in Helmond en vertrok al na haar eerste jaar aan de kunstacademie in Den Bosch naar Italië en vervolgens naar Engeland. “Ik was op zoek naar een meer traditionele schildersopleiding.” Ze studeerde eerst aan de Angel Academy of Art in Florence en vervolgens aan de London Atelier of Representational Art.
Portrait Award
Naast haar werk als docent, schildert Dingemans in opdracht voor bedrijven en particulieren en maakt ze eigen werk. Dit jaar deed ze mee aan de wereldwijde Portrait Award, een belangrijke prijs voor de hedendaagse portretschilderkunst. De winnaars krijgen een tijdelijk plek in de galerie, een mooie stap voor Dingemans’ carrière. “Dat mijn werk nu in Londen hangt, helpt zeker met de zichtbaarheid. Je exposeert toch in een van de grootste musea daar, dus veel mensen lopen langs je werk”, vertelt ze. “Uiteindelijk hoop je dat mensen je werk zien en denken: ik zou ook wel een portret willen laten schilderen, of dat het werk op een andere manier aanspreekt.”
Privélessen op de Steenweg
Dingemans heeft altijd een liefde gehad voor kunst en daar heeft opgroeien in Helmond volgens haar zeker aan bijgedragen. “Ik heb heel veel gehad aan de bieb, waar ik altijd stapels kunstboeken doorwerkte. Als tiener heb ik privélessen gehad van een kunstenares op de Steenweg. Dat waren mijn eerste stappen om de kunst serieus te nemen”, vertelt ze. “Ik woon nu al bijna vijftien jaar in Engeland, maar als iemand me vraagt waar ik vandaan kom, zeg ik natuurlijk Helmond.”
Wanneer ze weer eens in Helmond langskomt, valt het Dingemans op hoeveel cultureel aanbod er is voor een relatief kleine stad. “De Cacaofabriek, het Speelhuis: dat soort culturele voorzieningen zou je in Engeland in een vergelijkbare stad niet snel vinden. Daar mogen we als Nederlanders best trots op zijn.”
‘Prachtige, kalme uitstraling’
Voor de wedstrijd maakte ze een olieverfportret van de Engelsman Mark Turner. “Hij is een fantastisch model met een prachtige, kalme uitstraling. Perfect voor een portret”, vertelt ze. Turner is een professioneel kunstenaarsmodel en komt regelmatig poseren bij Raw Umber Studios, de plek waar Dingemans doceert. “Hij is een van die modellen die het vak echt serieus neemt. Hij beweegt nog geen millimeter, ook al zit hij voor lange perioden. Hij heeft een uitstraling die je als schilder meteen wilt vastleggen.”
Dingemans’ werk werd eerder bekroond met meerdere prijzen van de Royal Society of British Artists en maakt deel uit van de vaste collectie van het European Museum of Modern Art (MEAM) in Barcelona. Geselecteerd worden voor de HSFK Portrait Award is een enorme eer voor Dingemans. “Het is denk ik de meest prestigieuze tentoonstelling waar je als portretschilder aan kunt deelnemen. Ik ben ontzettend blij dat mijn werk nu in de National Portrait Gallery hangt.”
Het werk van Dingemans is te zien tot 7 oktober in de National Portrait Gallery in Londen en reist daarna door naar Derby Museum and Art Gallery, en kunstgalerie The Arc in Winchester.
Foto: Lizet Dingemans
- ‘Mark’, geschilderd door Lizet Dingemans
Tip de redactie
Ditishelmond.nl
Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00

