
Gemeente Helmond ziet meer afvaldumping sinds invoering betaald afvalsysteem
Op sociale media verschijnen regelmatig foto’s van volle afvalplekken en afval naast containers in Helmond. Bewoners delen beelden van rommelige verzamelplekken in verschillende wijken van de stad. Volgens de gemeente zijn de opruimkosten sinds de invoering van diftar in 2021, het betaald afvalsysteem, gestegen. Er wordt al jaren meer afval gedumpt of bijgeplaatst.
Ook ziet Helmond een toename van vernielde textielcontainers. Na zulke vernielingen blijft vaak veel afval achter, wat weer extra afvaldumping aantrekt. Daarom zijn op sommige plekken textielcontainers weggehaald of verplaatst. De extra kosten die gemaakt worden per locatie, worden volgens de gemeente niet specifiek bijgehouden. Toch benadrukt de gemeente dat die totale extra kosten niet opwegen tegen de totale besparing die diftar heeft opgeleverd.
Diftar
Sinds 2021 werkt Helmond met een betaald afvalsysteem voor restafval, ook wel diftar genoemd. Diftar staat voor gedifferentieerd tarief. Het is een systeem waarbij de gemeente de afvalstoffenheffing opsplitst in een vast bedrag en een variabel bedrag. Je betaalt hierbij voor de hoeveelheid restafval die je weggooit: hoe minder restafval, hoe lager de rekening. De gemeente wil met het systeem bewoners stimuleren om minder restafval weg te gooien en meer afval te recyclen.
Lees ook: Fotodump: Helmondse oppositiepartijen willen oplossing afvalprobleem
Twee jaar geleden trok de Helmondse oppositie al aan de bel over het afvalprobleem in de stad. Partijen als Helder Helmond, CDA, VVD, Forum voor Democratie en Mi Hellemonders stelden destijds dat het aantal afvaldumpingen en bijplaatsingen sinds de invoering van het betaalde afvalsysteem sterk was toegenomen. De partijen maakten zich zorgen over de plekken waarmee Helmond zou lijken op een ‘vuilnisbelt’. Ook in inpandige containerruimtes stapelde het afval zich al vaak op, wat de leefbaarheid en hygiëne in de wijken zou bedreigen.
Probleemlocaties in beeld
De gemeente zegt dat de probleemlocaties bekend zijn en dat er aan oplossingen wordt gewerkt. Tegelijkertijd verloopt het afval scheiden op het grootste deel van de plekken volgens de gemeente goed: op ongeveer 95 procent van de afvallocaties wordt afval netjes aangeboden.
Foto: Facebookgroep Afvaldumping Helmond (Parkeerplaats Leornadus en de Warande)
Tip de redactie
Ditishelmond.nl
Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00