
Jaarlijkse Wereld Alzheimer dag moet taboe doorbreken in Helmond
De jaarlijkse Wereld Alzheimer Dag staat voor de deur. Normaal gesproken wordt deze dag landelijk gehouden op 21 september, maar Helmond doet het dit jaar anders. Op 20 september staat de stad in het teken van Alzheimer. De LEVgroep organiseerde net als voorgaande jaren de evenementen en bijeenkomsten in Helmond. Het thema voor dit jaar is ‘Samen in Beweging’.
In de gemeente Helmond loopt het aantal mensen met dementie op. In 2020 waren er volgens de GGD 1.200 inwoners die deze hersenziekte hebben. De toekomst ziet er niet veelbelovend uit. Volgens de GGD heeft de gemeente in 2050 2.900 mensen met dementie. Dat is een toename van ongeveer 158 procent.
Heel hard
“Je ziet het aantal landelijk elk jaar toenemen, dus ook in Helmond. Het gaat heel erg hard”, zeg mantelzorgconsulent Chantal Cox van de LEVgroep. De grote groei betekent ook dat de gemeente en de inwoners zich meer bewust moeten gaan zijn over het aantal Alzheimerpatiënten. “Want het is belangrijk om toe te geven dat de groep groeit en dat we daar goed mee om moeten gaan.”
Vrijwilligers
De Wereld Alzheimer Dag ontstond vanuit Alzheimer Nederland. Jaarlijks kiezen vrijwilligers het thema. Dit keer is dat ‘Samen in Beweging’ geworden. Jaarlijks staat 21 september in het teken van de hersenziekte. In de voorafgaande edities was dat ook de dag dat de gemeente Helmond stilstond bij de dementerende mensen en hun mantelzorgers, maar niet dit jaar. “In Helmond hebben we deze bijzondere dag verzet naar 20 september. En dat is puur locatie-technisch. Wij hebben dan namelijk een activiteit bij het kasteel van Helmond”, verduidelijkt Cox. “De gebeurtenis is speciaal doordat het een dag is waarop mantelzorgers en hun patiënten samen gaan ontspannen en elkaar ontmoeten.”
Taboe
Met het organiseren van de dag probeert de organisatie het taboe te doorbreken. Dat taboe is er namelijk nog steeds. “Bij een dementiediagnose praten mensen er vaak moeilijk over. Terwijl er bij bijvoorbeeld kanker of Parkinson makkelijker over gesproken wordt”, geeft Cox aan.
De LEVgroep heeft niet alleen maar bijeenkomsten en activiteiten georganiseerd voor 20 september. “We hebben veel meer in petto”, zegt Cox. “De periode van maandag 16 tot en met woensdag 25 september staat in het teken van Alzheimer. De bezigheden die op de planning staan zijn verspreid over de hele gemeente en verschillen per dag.”
Meezingconcert
Zo vindt op 21 september een meezingconcert plaats voor de mensen met dementie. “Tijdens dat concert zingen de dementerende mensen samen met steunzangers en worden ze begeleid door een dirigent.”
Dit is niet de enige periode van het jaar dat de LEVgroep aandacht besteedt aan mensen met Alzheimer, stelt Cox: “We bieden het hele jaar door cursussen aan voor mantelzorgers en mensen met dementie over omgaan met dementie. Ook organiseren we regelmatig activiteiten rondom dit thema. Het is een doorlopend proces.”
Meer informatie over de Wereld Alzheimerweek vind je op de site van de LEVgroep.
Tekst: Milan Welten – Foto: Matthias Zomer/Pexels
Tip de redactie
Ditishelmond.nl
Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00
