Vechten met respect bij Open Dutch ITF Taekwon-Do toernooi

Het Open Dutch toernooi van ITF Taekwon-Do werd zaterdag 25 januari voor de vierde keer gehouden in het Fletcher Hotel. Sporters uit de gehele wereld kwamen naar Helmond om de titel Nederlands Kampioen te veroveren.

Een gigantische 740 sporters van 26 landen deden mee aan het Open Dutch toernooi. Geen wonder dat ook dit jaar Grand Master Willy van de Mortel weer vol trots op ‘zijn’ event rondliep. “Ik ben in 1976 met Taekwon-Do begonnen. Dus ik loop al een tijdje mee. In 2021 kreeg ik de titel Saseong Grand Master 9e dan. Dat is het hoogste wat je kunt bereiken. Zo’n titel verwerf je door je in te zetten voor de sport. Tussen de 8e en 9e dan zat 9 jaar. In die jaren werd ik beoordeeld op wat mijn toegevoegde waarde voor de organisatie is. Zo ben ik onder andere bondscoach van Noorwegen geweest.”

‘Als je verliest, lig je eruit’
Dit is Helmond sprak met de versgebakken Nederlands Kampioen Chris van Veerdonk (23). ‘De kroon op mijn werk’ noemt Chris het behalen van de 1e plaats. “Ik ben begonnen met Taekwon-Do toen ik 5 jaar was. De eerste jaren verloor ik alles. Want bij een toernooi geldt: ‘als je verliest, lig je eruit’. Dat klinkt heel hard. En dat is het ook wel. Daar moet je wel tegen kunnen. Als je kampioen wilt worden, moet je gewoon alles winnen. Dat lukte in 2018 en 2019 bij de junioren. Daarna kwam de coronatijd en liep ik ook nog blessures op. Maar gelukkig volgden de overwinningen. In 2022, 2023 en 2024 werd ik ook al open Nederlands Kampioen bij de Senioren Heren Zwarte band A-klasse -75 kilo. Daarom kom ik automatisch in aanmerking voor deelname aan het EK en WK. Op het afgelopen WK in 2023 werd ik derde.”

“De tatami (mat) moet officieel 10 bij 10 zijn. Dat is hier niet het geval. Je heb minder ruimte om van je tegenstander af te draaien of jezelf te verplaatsen. Dat is wel een uitdaging. Je moet je erg bewust zijn van je bewegingen en de ruimte die je hebt. Dat lukte me ook dit jaar weer. Na deze winst ga ik me richten op het EK en het WK van dit jaar. Gelukkig heb ik TopTen Nederland als sponsor die er mede voor zorgt dat ik kan gaan.”

Koningsklasse
“Ik noem het de Koningsklasse”, vult coach Graziella Idili aan. Graziella, die zelf ook op hoog niveau de sport beoefende, heeft haar eigen Taekwon-Do Academy in Delft. “De A-klasse onder 75 kilo is een zwaar bezette categorie. Er doen hier heel veel spelers mee op zeer hoog niveau. Daarnaast is dit Open Dutch toernooi een voorbereiding op het EK en het WK. De beste twee van Nederland van zijn klasse gaan namelijk naar het EK 2025. En daar hoort Chris dus bij. Het EK wordt elk jaar gehouden, het WK om de twee jaar.”

Wethouder Harrie van Dijk komt elk jaar een kijkje nemen. “Het is toch fantastisch, dit grote toernooi. Moet je kijken hoeveel sporters er zijn. En hoeveel publiek ze meenemen”, wijst Harrie naar de tribunes. “Ook de Tuls die in de ochtend zijn geweest, vind ik geweldig om te zien.” Een tul is een schijngevecht met denkbeeldige tegenstanders die volgens een bepaald patroon worden gelopen. Hierbij gaat het vooral om balans, kracht en spierbeheersing.

Open Dutch
De Open Dutch is een ITF Taekwon-Do toernooi dat georganiseerd wordt door Difesa Sports. Dit toernooi is verdeeld in jeugd, prejunioren, junioren en senioren (A, B en C-klasse) in de onderdelen Tuls en Sparring. Voor de A-klasse pre-junior/junioren/senioren is er ook overall sparring. De winnaars mogen zich Nederlands Kampioen noemen in hun klasse.

Er zijn niet alleen veel sporters. Ook het aantal vrijwilligers, begeleiders en begeleidende organisaties is groot. Bij elke tatami Spoedverzorgverpleegkundige Danny Ubachs van Emergency Team Limburg heeft het gelukkig niet druk. “Dit jaar hebben we één wat ernstig incident. Maar door de goede organisatie verloopt dit toernooi elk jaar weer prima.” Dat vindt ook Ellen die als ouder ooit eens een kijkje kwam nemen en nu alweer járen bij Difesa Sports meeloopt bij alle events. “Mijn kinderen gingen bij de club. En ik ging mee naar alle wedstrijden. Zo rolde ik in de organisatie. Mijn dochter Jersey Ter Burg doet vandaag ook weer mee.”

Lees ook: Helmond goed vertegenwoordigd op Europees Kampioenschap ITF Taekwon-do

De weg van de voet en de vuist
Taekwondo is een ongewapende vechtkunst en vechtsport met de nadruk op zelfverdediging. Letterlijk vertaald betekent tae voet, kwon vuist en do de kunst van of de weg. Vrij vertaald betekent taekwondo: de weg van de voet en de vuist. De oorsprong van deze zelfverdedigings- en vechtkunst ligt in Korea. ITF-taekwondo is de traditionele vorm. Hierbij kijkt men naar de technische beheersing en de mooie uitvoering van technieken in de stijlvormen en het sparren. Deze zijn gebaseerd op de wetten van de fysica. Je mag de tegenstander tijdens het sparren op het hoofd (geen achterhoofd), voorzijde (tot op bandhoogte) en zijkant van het lichaam gecontroleerd raken (met voet- én handtechnieken). ITF richt zich ook sterk op zelfverdediging.

Foto’s: Hans Choufoer

Tip de redactie

Ditishelmond.nl

Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00

Gepubliceerd door Hélène Ermens

Hélène Ermens - Redacteur en verslaggever Dit is Helmond