
Politieke column: ‘Een bereikbaar én leefbaar centrum’
Maandelijks geeft Dit is Helmond een platform aan verschillende politieke partijen van Helmond. Deze keer een column van de politieke partij PvdA Helmond, geschreven door fractievoorzitter Hans de Mare. De Mare benadrukt dat nieuw onderzoek nodig is om te bepalen hoe Helmond het centrum verkeersluwer kan maken zonder elders nieuwe problemen te creëren.
Een aantal jaren geleden besloot de Helmondse gemeenteraad dat het centrum groener en leefbaarder zou kunnen worden gemaakt. Het Burgemeester Geukerspark, als groene long, werd aangelegd. Ook zou het centrum verkeersluwer moeten worden, maar wel goed bereikbaar moeten blijven. Maar ook zouden veel nieuwe woningbouwprojecten, waaronder veel appartementen, gerealiseerd moeten worden. Daarna is, door de sterke economische groei in de regio, de druk op de woningmarkt de afgelopen jaren alleen maar toegenomen.
Nu de eerste grote bouwprojecten zijn voltooid en er nog veel meer op stapel staan, blijkt dat het heel moeilijk is om een verkeerssysteem te bedenken dat zowel een drukker als leefbaarder centrum ondersteunt. De belangrijkste verkeersaders, de Kanaaldijk en de Traverse, lopen dwars door Helmond en vormen barrières die de leefbaarheid aantasten. Het verkeer, waaronder het doorgaande (vracht-)verkeer zorgt voor overlast en gezondheidsrisico’s. Daarom is het logisch om dit zoveel mogelijk uit de stad te weren. Aan de zuidoostkant wordt dat gerealiseerd met een nieuwe randweg die verkeer richting de A67 leidt.
Complexer is de situatie aan de noordwestkant. Uit onderzoeken blijkt dat daar relatief weinig doorgaand verkeer rijdt; de verkeersdruk ontstaat vooral door Helmonders zelf. Dat maakt het omleiden van doorgaand verkeer niet effectief.
Bewoners van de Julianalaan, Boerhaavelaan en Uiverlaan hebben dit voorjaar in de gemeenteraad hun zorgen uitgesproken. Onderzoek bevestigde hun punten: de voorgenomen afsluiting van de Kanaaldijk NW is niet haalbaar zonder aanvullende maatregelen. In de commissievergadering van 25 november wezen inwoners op een ander risico: mogelijke verkeersopstoppingen in de Waardstraat en Torenstraat, als deze de enige toegangswegen worden naar de toekomstige, verdubbelde centrumparkeergarage.
Het is goed dat inwoners hun zorgen uitspreken. De modellen van deskundigen zijn niet onfeilbaar, en geen enkel stadsbestuur wil een binnenstad creëren waar het verkeer vastloopt. De coalitie heeft steeds benadrukt pas in te stemmen met ingrijpende maatregelen, zoals de afsluiting van de Kanaaldijk NW, wanneer bewezen is dat deze uitvoerbaar zijn zonder elders nieuwe problemen te veroorzaken. Dat dit in het publieke debat niet altijd zo is overgekomen, is jammer.
Het college heeft nu aangekondigd de complete Helmondse verkeersstructuur opnieuw integraal te laten onderzoeken. Dat wordt geen eenvoudige opgave. Eén uitgangspunt is daarbij essentieel: permanente overlast voor bewoners weegt véél zwaarder dan kort ongemak voor automobilisten. Dus vergaande opties zoals eenrichtingsverkeer moeten ook onderzocht worden.
Wij zijn benieuwd naar de onderzoeksresultaten.
Hans de Mare
Fractievoorzitter PvdA Helmond
Beeld: archief Dit is Helmond
Tip de redactie
Ditishelmond.nl
Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00

