
Relatief weinig vapers onder de rook van Helmond
Elektrische sigaretten zijn razend populair onder Brabantse tieners. Bij minstens één op de twaalf leerlingen in de tweede en vierde klas van het voortgezet onderwijs ligt zelfs verslaving op de loer. Zij vapen namelijk minimaal één keer per week. Het aandeel Brabantse jongeren dat regelmatig vapet ligt tot 580 procent hoger dan vier jaar eerder, zo blijkt uit onderzoek van Independer op basis van data van het RIVM en de GGD’s. Maar in Helmond ligt het percentage wekelijks vapende jeugd juist het laagst.
“Vapen klinkt misschien hip en redelijk onschadelijk, maar vergis je niet. Het is namelijk niet zo onschuldig”, zegt Independer zorgexpert Mirjam Prins. Ze vult aan: “De damp van een e-sigaret bevat namelijk verslavende en schadelijke stoffen zoals nicotine, propyleenglycol, glycerol en aldehyden. Dit kan irritatie aan de keel en longen veroorzaken en mogelijk zelfs het hart- en vaatstelsel schaden.”
Ondanks de gezondheidsrisico’s heeft in Brabant minstens 26,6 procent van de tweede- en vierdeklassers in het voortgezet onderwijs weleens een elektronische sigaret gebruikt. In de Brabantse GGD-regio Hart voor Brabant gaat het zelfs om 31,3 procent.
Sterke stijging
Noord-Brabant kent drie gezondheidsregio’s: Hart voor Brabant, Brabant-Zuidoost en West-Brabant. In elke GGD-regio is het aandeel jongeren dat minstens één keer per week vapet in vier jaar tijd flink toegenomen. De sterkste stijging was er in Hart voor Brabant, waar onder andere de gemeenten Den Bosch en Oss onder vallen. In dit district gaat het om een stijging van 580 procent, een ruime verzesvoudiging dus. Deze toename ligt een stuk hoger dan het landelijk gemiddelde (+405,6 procent).
GGD-regio Gooi en Vechtstreek is op landelijk niveau koploper. Het aandeel wekelijks vapende tweede- en vierdeklassers is hier zelfs toegenomen met 671,4 procent. In de regio Amsterdam e.o. juist was de minst sterke toename, al is hier nog steeds sprake van een ruime verdubbeling (+165,4 procent).
Helmond laagst
Het aandeel regelmatig vapende jongeren verschilt flink per gemeente. Van alle Brabantse gemeenten vapet in Rucphen de grootste groep tweede- en vierdeklassers. Maar liefst 15,8 procent gebruikt wekelijks een e-sigaret, maar ook in Goirle en Drimmelen grijpen opvallend veel tieners naar de vape. In Zundert en Helmond (beide 6,2 procent) ligt het percentage wekelijks vapende jongeren juist het laagst, gevolgd door Veldhoven (6,5 procent).
Hier vind je een overzicht van alle gemeentes in Noord-Brabant.
Let wel: deze cijfers stammen uit 2023 en zijn de meest recente data over vapegedrag onder Nederlandse jongeren. Het onderzoek wordt door het RIVM en de GGD’en om de vier jaar gedaan onder scholieren in de tweede en vierde klas van het voortgezet onderwijs. De onderzoeken van 2023 en 2019 zijn met elkaar vergeleken. Het onderzoek met alle cijfers over heel 2023 is medio 2024/gepubliceerd. Bij het onderzoek in 2019 werd het nog ‘het gebruik van een e-sigaret’ genoemd.
Bron: Independer
Foto: Oleg Gapeenko/Vecteezy
Tip de redactie
Ditishelmond.nl
Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00