Ziekmelding door carnavalskater kan je vakantiedag of loon kosten

Carnaval is voorbij en fanatieke feestvierders kunnen woensdagochtend opstaan met een flinke kater en zich ziek melden. Mocht je zo eerlijk zijn om je bij je werkgever aan te geven dat je wegens een avondje stevig doorzakken niet kunt werken, kan dat je een vakantiedag of loonvermindering opleveren. Eerlijkheid wordt in dit geval niet beloond stelt advocaat arbeidsrecht Pascal Besselink van DAS: “Je schiet jezelf dan in de voet.”

Volgens de wet hoeft een zieke werknemer bij een ziekmelding niet te vertellen of uit te leggen wat zijn klachten zijn. Een werkgever mag hier ook niet naar vragen. Alleen de bedrijfsarts mag dit weten, maar de kans dat iemand zich daar dezelfde dag nog moet melden, is klein.

Werknemers die eerlijk tegen hun baas zeggen dat ze vanwege een kater niet kunnen komen werken, schieten zichzelf in de voet”, stelt Besselink. “Ziekmeldingen zijn namelijk niet bedoeld voor katers. Werkgevers kunnen dan stellen dat de werknemer gewoon moet komen werken, of voorstellen dat hij anders een vakantiedag opneemt of een dag loon wordt ingehouden.”

Uitzonderingen
Er zijn echter uitzonderingen op het doorbetalen van loon bij ziekmeldingen. “Als iemand zoveel heeft gedronken dat hij echt niet kan werken, wordt het loon in principe doorbetaald. Die doorbetaling gaat niet op als er wachtdagen zijn of de ziekte opzettelijk door de werknemer is veroorzaakt. De lat voor opzet ligt echter erg hoog, sterker nog is bijna onhaalbaar, zoals blijkt uit eerdere rechtszaken.”

De advocaat geeft aan dat er bij zijn weten nog nooit over katers is geprocedeerd: “Dat is ook logisch, want het gaat hier om een periode van slechts één of twee dagen ziek. Toch kan een werkgever stellen dat een ziekmelding hiervoor niet is bedoeld.”

Zuur voor werkgevers
Werknemers zeggen niet altijd eerlijk dat ze door een kater niet kunnen komen werken. “Een bedrijfsarts met spoed inschakelen is vaak duurder dan de ziekmelding accepteren, dus dat gebeurt zelden. Dat is soms wel zuur voor werkgevers, helemaal als ze daardoor een probleem in de bezetting krijgen, zeker in tijden van personeelstekorten. Werkgevers zullen ook dit vaak zien als (te) vergaande werknemersbescherming”, besluit de advocaat.

Foto: Michal Jarmoluk/Pixabay

Tip de redactie

Ditishelmond.nl

Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00

Gepubliceerd door Frank van de Ven

Redacteur en verslaggever van Dit Is Helmond