Oorsprong van yoga stond centraal in De Fonkel
Vergeet hot yoga, poweryoga en puppy yoga: afgelopen dinsdag werd in wijkhuis De Fonkel teruggegaan naar de kern. In zijn cursus ‘Yoga voor de MIND’ legde Swami Purnachaitanya – Alex voor vrienden – uit dat yoga oorspronkelijk draait om zorg dragen voor je mentale gezondheid en rust vinden in een drukke maatschappij. Dit is Helmond sprak met de yoga-expert: “Als tiener spaarde ik ook voor een brommertje.”
De in Leiden geboren Swami Purnachaitanya besloot op jonge leeftijd zijn leven in het teken van yoga en meditatie te stellen. Als zestienjarige ontmoette hij zijn leermeester – Sri Sri Ravi Shankar. En na zijn studie koos hij ervoor naar India te gaan. Daar leerde hij de kunst van deze eeuwenoude meditatie- en ademhalingstechnieken. De doorsnee tiener spaart voor een scooter en een reis naar Chersonissos. Niet Swami Purnachaitanya: “Als tiener wilde ik ook een brommertje. Maar ik besloot uiteindelijk om mijn spaargeld in een reis naar India te steken.”
Goed bezocht
Een bijzondere beslissing. In De Fonkel is volop begrip voor de keuze van de Leidenaar. De cursus werd namelijk goed bezocht, laat medewerkster Anja van Mierlo weten. Ze is verbonden aan de stichting Art Of Living waar Swami Purnachaitanya ook deel van uitmaakt. “Er kwamen veel nieuwe mensen op de bijeenkomst af. Ik denk dat driekwart van de zaal uit nieuwkomers bestond.”
Begrijpen menselijke geest
Ongeveer tachtig mensen bezochten de cursus. Er werd deze avond dieper ingegaan op de leer van yoga. Een van de grote meesters ervan – de Indiase geleerde Patanjali – legde duizenden jaren geleden al zijn bevindingen vast in soetra’s. In deze geschriften deelt hij filosofische overpeinzingen en wetenschappelijke inzichten. “Deze teksten bevatten zoveel wijsheid. Yoga draait voornamelijk om de geest. Slechts twee procent van deze leer bestaat uit lichaamsbeweging”, legt Van Mierlo uit.
De avond draaide om het begrijpen van de menselijke geest en hoe je rust kunt vinden in een gejaagde maatschappij. Ademhalingsoefeningen helpen daarbij. Met een achtergrond in de zorg was dat erg verhelderend voor Van Mierlo: “In de yoga leer je bijvoorbeeld ook hoe je stressvrij met verschillende soorten mensen om kunt gaan. Zo is het bij mensen die ongelukkig zijn de kunst om compassie te voelen, maar niet te persoonlijk betrokken te raken. Zo voorkom je dat je wordt meegezogen door de sores van andere mensen. Te veel empathie voor cliënten is een valkuil voor veel zorgprofessionals.”
Open voor yoga
Yoga leert om je ademhaling aan te passen, zodat gevoelens als angst en stress beheersbaar worden en op den duur verdwijnen. “Zo komt je zenuwstelsel tot rust en dat geeft weer lucht. Tijdens deze avond kregen de deelnemers een paar handige oefeningen. Er werd ook twintig minuten gemediteerd. Het voelde als vijf minuten”, vertelt Van Mierlo met een lach.
Helmond staat zeker open voor yoga, stelt Van Mierlo. “De bezoekersaantallen van deze cursus waren net zo hoog als die van de sessie in Amsterdam. Dat maakt me erg trots, want Helmond doet toch maar mooi mee. Ook was het erg mooi om te zien dat er zoveel nieuwe mensen op deze avond waren afgekomen. Dat geeft aan dat yoga leeft in deze stad”, besluit ze.
Tip de redactie
Ditishelmond.nl
Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00
