
Sportcarrousel verbindt jongeren in azc met sportclubs in Helmond
Om jongeren in het asielzoekerscentrum (azc) te laten bewegen en hun problemen even te laten vergeten, is een Sportcarrousel opgezet. Dit initiatief laat de jongeren kennismaken met het aanbod van lokale sportclubs. “Daarnaast is het plan om de jonge asielzoekers op den duur samen te laten sporten met de Helmondse jeugd”, zegt programmaontwikkelaar Elin Hofman van Save the Children.
“We willen heel graag jongeren van het azc samenbrengen met jongeren uit Helmond. Dat hopen we met de Sportcarrousel te bereiken. Dit initiatief is door Save the Children opgezet. We krijgen ook hulp van Jibb+ en de gemeente”, legt Hofman uit.
Jongeren in het azc willen aansluiting vinden bij de maatschappij en zich nuttig maken. “Het is belangrijk dat ze uitgedaagd worden en ook ontspanning vinden. Veel jongeren hebben een zware periode achter de rug en moeten dat verwerken. Sporten is goed voor het vergroten van je zelfvertrouwen en eigenwaarde.”
Niet op zolder
Het azc is er niet op ingericht om in te sporten. “De ruimte is beperkt. Het is niet altijd zo eenvoudig om een teamsport uit te oefenen. De zolder nodigt ook niet echt uit om in te gaan korfballen bijvoorbeeld. Daarom zijn we op zoek gegaan naar sportclubs die ons wilde helpen”, verduidelijkt Hofman.
De eerste stap was om in kaart te brengen welke Helmondse sportclubs mee wilde helpen om de jongeren uit het azc aan een sportplek te helpen. JIbb+ hielp Save the Children bij deze zoektocht, stelt Hofman: “Zij kennen de omgeving en de interesses van de jongeren. Er zijn ondertussen vier sportverenigingen gevonden die meedoen aan de Sportcarrousel.”
Korfbal
Het viertal sportclubs dat meedoet, biedt veel variatie op sportgebied. “Het toffe is dat ze allemaal een heel uiteenlopend aanbod hebben. Er kan gekozen worden om te kickboksen, dansen, basketballen of te korfballen. Niet alleen standaardsporten dus en dat maakt het zo interessant.”, zegt Hofman.
De komst van de Sportcarrousel is ontzettend welkom. Niet alleen om jongeren in beweging te krijgen, maar ook om de mensen van het azc voor te stellen. “Als het asielzoekers in het nieuws komen, is dat vaak negatief. Dat is jammer, want dat overschaduwd de vele positieve verhalen. Het is fijn dat de gemeente met ons meedenkt en naar manieren zoekt om de jongeren van het azc met de Helmondse jeugd te verbinden. Jibb+ en Stichting Leergeld helpen ons ook heel goed mee om dit te realiseren.”
Pilotproject
Stichting Leergeld kijkt hoe ze de jongeren financieel kunnen helpen om te blijven sporten als ze eenmaal ‘hun’ club gevonden hebben. Zo blijft de band met de gemeente bestaan.
Helmond maakt onderdeel uit van een pilot. In Assen wordt sinds augustus 2023 met de Sportcarrousel gewerkt. Helmond is de tweede Nederlandse gemeente waar dit initiatief wordt uitgerold.
Meedenken
In eerste instantie was het de bedoeling om de jongeren uit het azc ‘alleen’ een sportactiviteit aan te bieden. De sportclubs hadden echter andere plannen. Grotere plannen, want ze wilden de jongeren juist in contact brengen met de lokale jeugd. “Dat is ontzettend mooi – het COA sluit zich daarbij aan – en het is erg tof om te merken dat mensen zo betrokken zijn. Er wordt echt met ons meegedacht”, besluit Hofman.
Tip de redactie
Ditishelmond.nl
Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00
