De finaleronde van Het Helmondse Woord van 2025 is afgelopen donderdag begonnen. Het is een initiatief van de Facebookpagina Haw ut Hellemonds. Iedere week publiceerde ze een lijst met vier Helmondse woorden; in de reacties konden mensen stemmen op hun favoriet.
Er was een behoorlijke opbouw naar het Helmondse Woord van 2025. Na 44 voorrondes, vier kwartfinales en twee halve finales is na een heel jaar van wekelijks stemmen eindelijk het moment aangebroken: de finale. Vorig jaar ging het woord ‘Fielefaauwe’, dat betekent flikflooien, zeikerig of flauw doen, er met de titel van door.
’t Skonste woord van 2025
Van de ongeveer 150 verschillende Helmondse woorden die verschenen in de polls dit jaar, zijn er nu nog vier kanshebbers over: rewazzi/rawazzi (chaos, puinhoop), skruwwe (huilen), zoebele (sabbelen) en sneukele (snoepen). Deze woorden nemen het dit jaar tegen elkaar op. Een van hen zal op tweede kerstdag gekroond worden als Hét Helmondse Woord van 2025.
Helmonds dialect
Jos Leenen lanceerde eerder dit jaar zijn eigen website ‘De Taal van Helmond’. De website staat helemaal in het teken van het Helmonds dialect, een onderwerp waar Leenen veel liefde en kennis voor heeft. Dit is Helmond legde hem de vraag voor welk woord volgens hem dit jaar de titel verdient.
‘Sneukele’
Hoewel voor Leenen alle genomineerde woorden mooi zijn op hun eigen manier, springt er toch wel eentje bovenuit. “Ik ga voor sneukele”, vertelt Leenen overtuigd. “Sneukele is veel meer dan snoepen. Het kan zowel hartig als zoet zijn. Eten stilt de honger, sneukelen is van een andere orde. Dat is voor de lekkere trek. Sneukele doe je in je eentje, bijna wat stiekem, maar omdat het zo zalig is, komt er geen schuldgevoel aan te pas. Als ons moeder vroeg: ‘Bèènde wèr an ut sneukele?’ dan voelde ik me nauwelijks betrapt.”
De diepere betekenis, de taalkundigheid en herinneringen aan zijn jeugd maakt ‘sneukele’ hét Helmondse woord van 2025 voor Leenen. “Ik kies voor dit woord met uitgerekte eu-klinker, omdat door de verlenging een rustige, in zichzelf gekeerde activiteit wordt aangeduid.”
Stemmen
Je kan nu stemmen op jouw favoriete woord door een reactie achter te laten onder het Facebookbericht van Haw ut Hellemonds.
Meer te weten komen over Jos Leenen en zijn website? Lees ook: Jos Leenen wil het Helmonds levend houden: ‘Dialect sterft uit’
Beeld: Haw ut Hellemonds


