Eis gevangenisstraf tegen Helmonders vanwege oplichting

Op doortrapte en slinkse wijze zijn tientallen ouderen tussen eind 2022 en midden vorig jaar opgelicht door een groep nepbankmedewerkers. Dit gebeurde in heel Nederland, waaronder in Eindhoven, Helmond en Nuenen. Onder de verdachten behoren ook twee mannen en een vrouw uit Helmond.

Vijf verdachten, waaronder drie Helmonders, stonden deze week voor de rechter in Utrecht voor bankhelpdeskfraude. De vijf kwamen in beeld dankzij tips die via opsporingsprogramma’s van Omroep Brabant en RTV Utrecht binnenkwamen. Tegen een 21-jarige man uit Capelle aan den IJssel en een 28-jarige Eindhovenaar werd drieënhalf jaar gevangenisstraf geëist. De vrouw en de twee andere mannen, in leeftijd variërend van 26 tot 33 jaar, zouden anderhalf jaar de cel in moeten. Mochten ze tijdens hun proeftijd de fout ingaan, komt daar nog eens een half jaar bij.

Werkwijze
Eén van de verdachten deed zich voor als medewerker van de bank en belde het slachtoffer. Daarna werd het slachtoffer zodanig bespeeld dat deze zijn pincode afstond. Vervolgens kwam een ‘medewerker van de bank of politie’ bij de slachtoffers aan de deur om het pinpasje op te halen. Ook namen ze waardevolle spullen mee zogenaamd om deze in de kluis van de bank op te bergen. De ouderen raakten door deze oplichterstrucs niet alleen hun geld, maar ook spullen van emotionele waarde kwijt.

Hetzelfde verhaal
Het vijftal kwam in beeld na een geval van bankhelpdeskfraude in Eemnes (provincie Utrecht) op 28 november 2022. Uiteindelijk kon men tientallen aangiften van slachtoffers koppelen aan dezelfde groep verdachten. In alle gevallen hanteerden de daders namelijk dezelfde werkwijze. Ze stelden zich voor met dezelfde valse namen. Het verhaal wat zij de slachtoffers vertelden, was hetzelfde. En elke keer kwam een koerier aan de deur die de pinpas en waardevolle spullen bij de mensen thuis ophaalde.

Veel bewijs
De man uit Capelle aan den IJssel ging steeds langs de deuren. De Brabantse verdachten voerden hoogstwaarschijnlijk de telefoongesprekken. In de telefoons en op de computers van alle verdachten vond het onderzoeksteam veel bewijs waaruit bleek dat de groep zich bezighield met bankhelpdeskfraude.

Er waren lijsten met persoonlijke gegevens van potentiële slachtoffers met daarbij vermeld op welke manier ze gebeld moesten worden. In chatgesprekken deelde het vijftal foto’s van stapels geld en gestolen goederen. Bovendien vond men bij de doorzoekingen sieraden en andere waardevolle spullen terug, afkomstig van de slachtoffers in dit dossier.

Gedupeerd
Volgens een woordvoerder van justitie bestaat de kans dat het vijftal met anderen heeft samengewerkt. Ze sluit meer aanhoudingen niet uit. Veel gedupeerden hebben die spullen nog niet teruggekregen. Het is de vraag of dat ooit zal gebeuren. Een aantal slachtoffers is inmiddels wel schadeloos gesteld door hun bank. “Maar de slachtoffers blijven toch achter met verdriet, boosheid, schuldgevoel en schaamte’, vertelde de officier van justitie.

Lees ook: Helmonder na achtervolging aangehouden in Kruiningen

Bron: Omroep Brabant

Foto: Vecteezy – Armmypicca

Tip de redactie

Ditishelmond.nl

Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00

Gepubliceerd door DitisHelmond Helene Ermens - Redactie

Hélène Ermens - Redacteur en verslaggever Dit is Helmond