Sociale Teams maakt mentale problemen bespreekbaar in trainingsreeks

Sociale Teams Helmond ontwikkelde een training voor volwassenen met psychische problemen die vanaf 4 september in wijkhuis De Westwijzer te volgen is. Het bijwonen van deze acht bijeenkomsten is gratis. Fabienne Stultiens-Voorman verzorgt deze trainingen die uit een pilotproject ontstonden: “De training moet mensen samenbrengen.”

De training is voor een brede doelgroep opgezet. “De groep is voor volwassenen van 18 jaar en ouder”, verduidelijkt Stultiens-Voorman. “Zowel mannen als vrouwen die worstelen met psychische klachten zijn welkom. Dan moet je bijvoorbeeld denken aan trauma’s, depressies of een angststoornis.”

Raakvlakken
Mensen met uiteenlopende klachten komen tijdens de training samen. Dat kan volgens de trainster prima, want “er zijn altijd wel raakvlakken” te vinden. “Zo is angst bijvoorbeeld een thema dat iedereen wel kent. Als je met een trauma of depressie kampt, ben je bang om onder de mensen te komen of om je emoties te delen.”

Bespreekbaar maken
Het doel van de bijeenkomsten is om moeilijke problemen bespreekbaar te maken. “De training moet mensen samenbrengen. Je bent niet alleen. Erkenning en herkenning zijn erg belangrijk en daar helpen deze bijeenkomsten bij. Want door met lotgenoten te praten, voel je je gehoord en dat helpt.”

Deze training is ontstaan uit een pilotproject dat in januari startte. De groep – die toevallig alleen uit vrouwen bestond – die daaraan meedeed, was zo enthousiast dat ze na afloop van het project samen zijn doorgegaan. Op eigen initiatief. “Er is zelfs een soort vriendinnengroep uit de pilot ontstaan. De deelneemsters helpen elkaar om met hun problemen om te gaan. Zo doen ze samen vrijwilligerswerk en komen ze regelmatig samen om met elkaar te praten.”

Altijd hulp nabij
Tijdens het pilotproject is volgens de trainster goed geluisterd naar de wensen van de deelnemers. “Waar is behoefte aan en waarbij kunnen we helpen? Het is immers belangrijk dat mensen meedenken en aangeven op welke vlakken ze ondersteuning wensen.”

De training is zo ingestoken dat elke deelnemer op een persoonlijke manier geholpen wordt. “Tijdens de bijeenkomsten brengen we in kaart hoe de situatie ervoor staat. Veel mensen denken dat ze een klein netwerk hebben of er zelfs helemaal alleen voorstaan. Maar dat blijkt meestal niet het geval te zijn. Er zijn eigenlijk namelijk altijd wel mensen die je willen helpen. Vaak blijkt dat men uit angst geen hulp durft te vragen, terwijl die dus wel voorhanden is.”

Handige tools
In zeven bijeenkomsten en een nabespreking wordt de balans opgemaakt en krijgen deelnemers tools. “Hoe kun je het beste met een probleem omgaan en hoe deal je met stress? De bijeenkomsten bestaan niet alleen uit praatsessies. Na afloop krijgen de deelnemers ook huiswerk mee. Opdrachten waarmee ze hun problemen te lijf gaan. Het is laagdrempelig en erg praktisch ingestoken”, verduidelijkt Stultiens-Voorman.

In de media is de laatste tijd steeds meer aandacht voor de mentale gezondheid. Een ontwikkeling die Stultiens-Voorman dan ook toejuicht: “Eerst werd daar amper over gesproken, terwijl er nu juist aandacht voor is. Iedereen heeft uiteindelijk wel eens last van stemmingswisselingen. En soms voel je je wel eens somber of depressief. Dat hoort nou eenmaal bij het leven.”

Coronaperiode
De coronaperiode heeft zeker een rol gespeeld bij de bewustwording rond geestelijke gezondheid. “De lockdown bracht veel mensen in een sociaal isolement dat tot depressieve klachten leidde. Maar gelukkig mag daar nu gewoon over gepraat worden. Dat kan dus in de bijeenkomsten waarvoor je je gratis kunt aanmelden.”


[Foto: Pexels/Mental Health America]

Tip de redactie

Ditishelmond.nl

Heb je een nieuws- of agenda-item, leuke foto of video over Helmond en wil je dit delen?
Stuur het dan in naar onze redactie. Altijd Dichtbij!
E-mail: redactie@ditishelmond.nl
Telefoon: 088 166 67 00

Gepubliceerd door Frank van de Ven

Redacteur en verslaggever van Dit Is Helmond